Культ особи в резюме, або що думають рекрутери про ваші переваги
Главная  /   С чего начать?  /   Резюме (CV) и сопроводительное письмо  /   Культ особи в резюме, або що думають рекрутери про ваші переваги

В данном разделе вы узнаете о том, как правильно составить резюме и сопроводительное письмо. Примеры и шаблоны на русском и английском языках. 

Культ особи в резюме, або що думають рекрутери про ваші переваги
25.06.2008
Графа резюме «Особисті характеристики» для більшості кандидатів не виглядає проблемною: похвалити себе завжди всі раді. Тим більше, всім зрозуміло, що подобається працедавцю – вміння гідно справлятися з стресовими ситуаціями, акуратність, відповідальність, здатність навчатися, комунікабельність… Список можна продовжити – він добре відомий, як кандидатам, так і працедавцям. В цьому і є найбільша проблема – всі епітети про себе коханого більш ніж очікувані, і не сприймаються належним чином. Так чи варто переводити папір, намагаючись навішати локшину на вуха рекрутерам? Давайте довідаємося, що ж вони самі про це думають.

Кандидати на білому коні

Описуючи особисті якості, є великий ризик себе перехвалити, недохвалити, або ж розхвалити когось зовсім іншого. Особливо, якщо не вдаватися у значення слів. Багато хто, наприклад, пише підряд – акуратний, відповідальний, пунктуальний. Таким чином, резюме перенавантажене підсиленням, по суті, одної якості – хороша внутрішня організація. Виходить не людина, а кіберпрацівник. Але суперлюдей не так вже й багато, і наголос на такі дані в резюме викликає у спеціалістів сумніви. В результаті такої недбалості, людина складає враження наглого брехуна або неуважного автора помилки.

«Захоплений перелічуванням своїх позитивних якостей, кандидат деколи не помічає, що малює картинку такого собі супергероя, універсального солдата. А це, вкупі з віком 22-25 років часто викликає дуже великі підозри у рекрутерів, - вважає Олег Іванов, спеціаліст кадрового центру. – Ну, самі подумайте: акуратний, схильний до аналітичного мислення, мобільний, швидко реагує на проблеми та стреси, самодисциплінований і здатний працювати в команді, пунктуальний, креативний. І все це в одній людині. Але це не більше, ніж просто вінегрет зі знайдених десь, швидше за все, в Інтернеті, рядків з резюме.»

Звідки ноги ростуть

«Виникає питання, - на якій підставі кандидати вважають, що ці або інші характеристики їм притаманні і якими критеріями користуються, щоб це визначити? – розмірковує керівник відділу «Фінанси і банки» Єлена Губанова. – Одна з причин може бути те, що в оголошеннях про вакансії часто можна побачити той же набір особистих якостей, які рекрутери хочуть бачити в претендентах. Таким чином, частково можу на беззмістовне перелічення абстрактних рис створюють самі кадровики. Друга причина, на мій погляд, може бути пов’язана з тим, що в масовій свідомості існує певний образ успішної в особистому і соціальному плані людини. А хто ж не хоче бути успішним? Спокуса приписати собі, нехай і на папері, кращі якості, доволі великий. В результаті, часто кандидати не усвідомлюють, що значить та або інша якість. Тому, якщо питаєш на співбесіді: «Що ви маєте на увазі, коли пишете про те, що у вас активна життєва позиція?», шанс почути якусь адекватну відповідь доволі мала».

Не рахується!

Неможливо підтвердити наявність вказаних характеристик формує відповідне ставлення рекрутерів – мало хто сприймає цей розділ резюме серйозно.

«Графа «Особисті характеристики» хоч і звична, але, на мій погляд, не інформативна. Зазвичай в ній пишуть стандартний набір якостей – комунікабельний, відповідальний, активний, результативний і т.д. Всі прекрасно розуміють, що особисті якості кандидата можна побачити і оцінити, в кращому випадку, лише вступаючи з ним в переговорний процес, - вважає керівник відділу компанії Олеся Батурко. – А на рішення – запрошувати чи не запрошувати кандидата на співбесіду, впливають зовсім інші дані резюме – досвід, навики, освіта…»

Виключення з правил

По іншому все працює з технічними спеціалістами – від цих кандидатів не очікують багатослівності. Особисті характеристики набувають зовсім іншого значення. Яскравий приклад – ІТ-спеціалісти.
«Загалом, у рекрутерів нашої агенції заповнений розділ в резюме викликає повагу. Нам важливо, щоб людина охарактеризувала себе так, як відчуває. Основне правило – відчуття міри і об’єктивність. Адже на співбесіді в агенції або у працедавця картинка може не співпасти, - ділиться своїми спостереженнями генеральний директор кадрової агенції з підбору ІТ-спеціалістів «Коннект Персонал» Єлена Познякова. – Звичайно, переважна більшість кандидатів у своїх резюме вказує стандартний набір особистих характеристик. Рекрутери нейтрально ставляться до подібного переліку. А особлива увага надається тим спеціалістам, які описують себе нетривіально, наприклад, з гумором. Скажімо, коли в розділі «хобі» вказують «імітація полювання». Що характерно, висококваліфіковані спеціалісти і кандидати топ-рівня характеризують себе адекватно, і опис в резюме відповідає дійсності. А т починаючі технічні спеціалісти частіше намагаються уникати цю тему. Можливо, не вміють або не люблять себе хвалити.»

Навколо сміху

Особисті якості нерідко слугують приводом для жартів. Хочете посмішити рекрутера? Тоді напишіть про свої переваги, не соромлячись цікавих виразів і використовуючи власні формулювання.

«Поняття розділу «Особисті характеристики» настільки розмите, що туди потрапляє абсолютно різнопланова інформація. Буквально – все, що прийде в голову кандидату, - розповідає Єлена Губанова. – Мене, наприклад, насторожують і змушують замислитися такі фрази в резюме, як: «…не п’ю, не курю, ніколи не приймав галюциногенні речовини» або «…маю адекватне сприйняття дійсності, можу в команді замінити будь-кого». А ось ще одна фраза в резюме секретарки, яка може бути розтлумачена доволі двозначно: «…витривала, готова до будь-якої роботи в позаурочний час за додаткову оплату, мовчазна, вмію зберігати таємниці».

Як бути?

Особисті якості в одних випадках не сприймаються серйозно, а в інших, навпаки, мають значення. Шаблони – це погано, просто молоти що-небудь також не вартує. То ж що робити з цією графою?
«Порада в цьому випадку може бути одна – намагатися складати короткі резюме, а з особистими характеристиками не ризикувати. Краще не вказувати їх взагалі. Тим більше, рекрутери, зазвичай, не звертають на них увагу, - такі рекомендації дає Олег Іванов».

«Я частіше дивлюся на структуру, логіку резюме, деталі опису професійної діяльності. А також на наявність або відсутність розділу «Ціль пошуку роботи», оскільки інформація в ній допомагає оцінити рівень мислення кандидата та його прагнення, - ділиться досвідом Олеся Батурко.»
І ще одна рекомендація. Складіть список якостей, що найчастіше використовуються в оголошеннях про вакансії. Попросіть близьких вам людей відзначити те, що притаманне вам. З цього списку залишіть 3-5 характеристик, не більше, і вкажіть їх у своєму резюме. Нехай портрет буде не надто яскравим, але натуральним, адже натуральність завжди в ціні.

Автор: Єлена Кузнєцова
Источник: РДВ Медіа
Все права защищены © 2011
Обратная связь
Работа от лучших работодателей